Aktualności

Wycieczka z projektu „Kompetentne Szkoły”
Była to już ostatnia wycieczka dofinansowania z projektu: „Kompetentne szkoły…”

 

29 listopada 2022 wyruszyliśmy na niesamowitą wycieczkę. Po około pół godziny jazdy dotarliśmy na miejsce – do Archikatedry Chrystusa Króla w Katowicach. Całe zwiedzanie zaczęliśmy od samej katedry, po której oprowadził nas nasz szkolny katecheta – ks. Maciej Brol. Opowiedział nam wiele interesujących faktów na temat samej katedry i wydarzeń, które się w niej działy.

Następnie udaliśmy się tuż za róg – do Kurii Archidiecezjalnej. Tam już nas oczekiwał ks. dr Robert Kaczmarek, który zapoznał nas z historią miejsca, opowiedział nam wiele ciekawostek z życia ważnych dla kościoła i miasta Katowic ludzi m.in. ks. Emila Michaela Schramka, błogosławionego i męczennika. Następnie oprowadził nas po miejscach pracy poszczególnych wydziałów. W budynku spotkaliśmy się z ks. bp Markiem Szkudło oraz z ks. Abp Wiktorem Skworcem. W kaplicy, znajdującej się w budynku, mogliśmy zobaczyć piękny witraż wykonany przez Stanisława Wyspiańskiego.

Po zwiedzeniu Kurii udaliśmy się na drugą stronę ulicy – do Instytutu Gość Media. W samym budynku znajdują się między innymi oddziały Radia eM i Gościa Niedzielnego, po których zostaliśmy oprowadzeni. Spotkaliśmy się na krótką chwilę z dyrektorem instytutu –ks. Adamem Pawlaszczykiem, TVP3 oraz z prowadzącymi Radia eM. Było nam nawet dane poprowadzić wywiad między sobą w studiu nagrań – relacjonuje Wojciech Karwowski z klasy 1AT. Nagranie zostało później obrobione i mogliśmy je odsłuchać.

Na zakończenie wycieczki udaliśmy się z powrotem do Kurii, tym razem jednak do wydziału katechetycznego, w którym pracuje oprowadzający nas wcześniej ks. dr Robert Kaczmarek. Na miejscu mogliśmy obejrzeć wydział od środka. Zapoznaliśmy się z pracą Wizytatorów katechetycznych oraz wielu stanowisk pracy niezbędnych do funkcjonowania takiej instytucji jak KuriaJ Wszystko zakończyło się poczęstunkiem. Na drogę również dostaliśmy prezenciki.

Ta wycieczka była świetnym i niepowtarzalnym wydarzeniem, które będziemy na pewno wspominać przez długie lata-dodaje Wojtek.

Wycieczka odbyła się w ramach realizacji projektu: „Kompetentne szkoły – poprawa jakości kształcenia ogólnego na obszarze miasta Żory” realizowany w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020 (Europejski Fundusz Społeczny) dla osi priorytetowej: XI. Wzmocnienie potencjału edukacyjnego dla działania: 11.1. Ograniczenie przedwczesnego kończenia nauki szkolnej oraz zapewnienie równego dostępu do dobrej jakości edukacji elementarnej, kształcenia podstawowego i średniego dla poddziałania: 11.1.4. Poprawa efektywności kształcenia ogólnego – konkurs.

Organizator wycieczki: Pani Joanna Krupa