KA2229 " Career without borders" ( 2020 - 2022)

KA229 ” Career without borders” ( 2020 – 2022)
Mobilność w Portugalii

W ramach programu Erasmus+ KA229 „Career without borders”- “Kariera bez granic” od 26 lutego do 4 marca 2023 sześcioro uczniów z Zespołu Szkół nr 2 im. ks. prof. Józefa Tischnera w Żorach wraz z nauczycielami miało okazję brać udział w zadaniach projektowych w Portugalii. Tematem przewodnim mobilności było „Rozwiązywanie Problemów”.

Wraz z partnerami z Cypru, Łotwy oraz Włoch grupa z Polski spędziła owocny tydzień w południowo – zachodniej części Półwyspu Iberyjskiego, gdzie uczniowie ćwiczyli swoje umiejętności posługiwania się językiem angielskim, a przede wszystkim partycypowali w zajęciach, które w przyszłości pomogą im w podjęciu ścieżki zawodowej na międzynarodowym rynku pracy. Uczestnicy projektu wzięli udział w warsztatach, podczas których zapoznali się z różnymi metodami radzenia sobie z sytuacjami problematycznymi, co pozwoli im w przyszłości w kreatywny sposób zażegnać konflikty i radzić sobie w sytuacjach kryzysowych w miejscu zatrudnienia. Ponadto, uczestniczyli w wizytach studyjnych w firmach CODI i PANIDOR gdzie mieli okazję wykorzystać zdobyte umiejętności w praktyce.

Tydzień spędzony w Portugalii nie tylko uposażył uczniów w wiedzę teoretyczną i praktyczną, przydatną w życiu zawodowym, ale również pozwolił na wzbogacenie kompetencji językowych. Dzięki wycieczkom edukacyjnym uczestnicy poznali dziedzictwo kulturowe i zwyczaje mieszkańców Portugalii, nawiązali nowe kontakty z ludźmi z różnych zakątków świata oraz degustowali lokalne potrawy.

Jak mówi jeden z uczestników mobilności Davide Rzeszowski: „Był to świetnie spędzony czas ze wspaniałymi ludźmi. Wymiana umożliwiła nam poznanie obyczajów, zwiedzenie Portugalii. Ponadto, warsztaty dotyczące rozwiązywania problemów oraz praca w międzynarodowych grupach zdecydowanie poprawią moje szanse na rynku pracy.”

Maja Trojnar, kolejna uczestniczka dodaje: „Dla mnie Erasmus i wyjazd do Portugalii to niezwykła przygoda. To możliwość poznania ludzi, nawiązania przyjaźni, wymiana różnych doświadczeń. Taka podróż to zdobywanie nowych umiejętności. Ponadto, to wielki krok do stania się obywatelem świata.”

Na szczególną uwagę podsumowującą ideę programu Erasmus+ zasługują słowa Natalii Wawrzynek:

„Dla mnie wyjazd na wymianę do Portugalii był wspaniałym doświadczeniem. Kontakt z ludźmi z różnych zakątków świata pozwolił mi dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy na temat ich kraju, języka, jedzenia czy tradycji, przy okazji dał mi możliwość posługiwania się językiem angielskim w naturalnym środowisku. Erasmus nie tylko uczy samodzielności, pozwala również nawiązać międzynarodowe znajomości. To szansa na podniesienie swoich kwalifikacji na rynku pracy i przygoda jedyna w swoim rodzaju.”
W ramach programu Erasmus+ KA229 „Career without borders”- “Kariera bez granic” od 6 do 12 marca 2022 sześcioro uczniów z zespołu szkół nr 2 im. ks. prof. Józefa Tischnera w Żorach wraz z koordynatorką projektu Panią Anną Jakubus oraz Panią Izabelą Ogierman miało okazję brać udział w zadaniach projektowych na Cyprze. Hasłem przewodnim mobilności były „Communication Skills”. 

Wraz z partnerami z Portugalii, Włoch oraz Łotwy grupa z Polski spędziła tam owocny tydzień, podczas którego uczestnicy ćwiczyli swoje umiejętności posługiwania się językiem angielskim, a przede wszystkim partycypowali w zajęciach, które w przyszłości pomogą im w podjęciu ścieżki zawodowej na międzynarodowym rynku pracy. Między innymi wzięli udział w seminariach, na których poznali różne metody komunikacji oraz sposoby, dzięki którym napisanie prawidłowego CV nie będzie dla nich wyzwaniem, a pozwoli im pozytywnie przejść przez etap rekrutacyjny. Ponadto, uczestniczyli w warsztatach dotyczących adekwatnego przygotowania się do rozmowy o pracę, aby potem w międzynarodowych grupach przeprowadzić przykładowe rozmowy kwalifikacyjne. Poznali bliżej kulturę i zwyczaje mieszkańców Cypru dzięki edukacyjnym wycieczkom, które przybliżyły im nie tylko architekturę, ale też historię wyspy.  

– „Projekt Erasmus+ na Cyprze był moim najlepszym w życiu doświadczeniem, dzięki któremu pokonałam wiele swoich barier, poznałam wspaniałych ludzi, doświadczyłam niesamowitych przeżyć.” – wspomina jedna z uczestniczek wyjazdu, Paulina Hylińska. 

– „Każdemu polecam spróbować swoich sił w projekcie. Są to niezapomniane przeżycia związane z wykonywaniem konkretnych oraz praktycznych zadań, do których ciężko jest się przygotować poza takim programem. Nie da się w słowach opisać tego, czego tam doświadczyliśmy. Zdecydowanie pojechałabym jeszcze raz.” – wspomina Sylwia Kubica. 

Pierwsze spotkanie projektowe za nami!!!

W trzecim tygodniu września Zespół Szkół nr 2 im. ks. prof. J.Tischnera w ramach projektu Erasmus+ KA229 „Career without borders” miał przyjemność gościć nauczycieli ze szkół partnerskich z Cypru, Włoch, Łotwy i Portugalii.

Nauczyciele uczestniczyli w szkoleniach z platform edukacyjnych takich jak Moodle oraz MS Teams, nowoczesnych technologii ICT, narzedzi eTwinning oraz technik nauczania umiejętności związanych z zatrudnieniem poprowadzonych przez p. Annę Jakubus – koordynatorkę projektu, Izabelę Ogierman i Aleksandrę Werczyńską-Woźniak. Ponadto, uczestnicy wymienili się doświadczeniami i przygotowali do kolejnych zadań projektowych.

Dzięki uprzejmości Pani Marty Szymańskiej – Kierownika ds. Zasobów Ludzkich Sklepu i Pana Bartłomieja Wasielewskiego – Kierownika Działu Kas Leroy Merlin Żory mieliśmy okazję odwiedzić siedzibę firmy, gdzie wzięliśmy udział w prelekcji na temat przedsiębiorstwa. Nasi partnerzy zaznajomili się również z projektem prowadzonym przy współpracy z Leroy Merlin, w ramach którego uczniowie naszej szkoły uczą się jak prawidłowo napisać CV i pozytywnie przejść rozmowę kwalifikacyjną.

Jako szkoła koordynująca cieszymy się niezmiernie, że nauczyciele z Cypru, Portugalii, Włoch i Łotwy wyjechali zadowoleni i ubogaceni w wiedzę merytoryczną i praktyczną. Z całą pewnością nabyte umiejętności i doświadczenia przyniosą naszemu przedsięwzięciu wymierne korzyści.

Dla nauczycieli szkół partnerskich szkolenie w Polsce było nie tylko realizacją zadań projektowych, ale również odkrywaniem ciekawych zakątków naszego kraju i regionu, a także rozsmakowaniem się w polskiej kulturze i kuchni.

Opis projektu KA229 „Career without borders”

Projekt KA229 “Kariera bez granic”

Projekt realizowany od 01.11.2020 do 31.10.2022 obejmujący współpracę międzynarodową pięciu szkół średnich z Polski, Portugalii, Łotwy, Włoch i Cypru. Projekt skierowany do nauczycieli oraz uczniów szkół średnich w krajach, które borykają się z problemem bezrobocia wśród młodych. W krajach, w których w procesie nauczania nie kształtowane są kompetencje miękkie, a uczniowie nie są wyposażeni w odpowiednią wiedzę jak skutecznie radzić sobie na rynku pracy.

Głównymi celami przedsięwzięcia są kształtowanie wśród uczniów umiejętności, które pozwolą im na rozpoczęcie i rozwijanie kariery zawodowej oraz wyposażenie nauczycieli w odpowiednią wiedzę merytoryczną i narzędzia, które pozwolą im wspierać uczniów w tym procesie. Działania projektowe obejmować będą mobilności podczas, których realizowane będą poszczególne moduły dotyczące rozwijania umiejętności skutecznej komunikacji, umiejętności współpracy, zakładania własnej firmy oraz rozwiązywania problemów. Wszystkie aktywności projektowe będą oparte o zaawansowana technologię informatyczną przy użyciu platformy Moodle Platform oraz eTwinning. Nauczyciele będą korzystać z metody kształcenia łączącej tradycyjne metody nauki (bezpośredni kontakt z prowadzącym) z aktywnościami prowadzonymi zdalnie za pomocą komputera. Ponad to, uczniowie będą mieli okazję nieustannie szlifować język angielski w praktyce, nawiązać nowe kontakty, poznać różnorodne kulturowo i kulinarnie zakątki świata.

http://„Tischner” w Żorach: uczniowie dowiedzą się jak rozwijać karierę. Rusza nowy projekt • www.tuzory.p