KA2229 " Career without borders" ( 2020 - 2022)

KA229 ” Career without borders” ( 2020 – 2022)

W ramach programu Erasmus+ KA229 „Career without borders”- “Kariera bez granic” od 6 do 12 marca 2022 sześcioro uczniów z zespołu szkół nr 2 im. ks. prof. Józefa Tischnera w Żorach wraz z koordynatorką projektu Panią Anną Jakubus oraz Panią Izabelą Ogierman miało okazję brać udział w zadaniach projektowych na Cyprze. Hasłem przewodnim mobilności były „Communication Skills”.

Wraz z partnerami z Portugalii, Włoch oraz Łotwy grupa z Polski spędziła tam owocny tydzień, podczas którego uczestnicy ćwiczyli swoje umiejętności posługiwania się językiem angielskim, a przede wszystkim partycypowali w zajęciach, które w przyszłości pomogą im w podjęciu ścieżki zawodowej na międzynarodowym rynku pracy. Między innymi wzięli udział w seminariach, na których poznali różne metody komunikacji oraz sposoby, dzięki którym napisanie prawidłowego CV nie będzie dla nich wyzwaniem, a pozwoli im pozytywnie przejść przez etap rekrutacyjny. Ponadto, uczestniczyli w warsztatach dotyczących adekwatnego przygotowania się do rozmowy o pracę, aby potem w międzynarodowych grupach przeprowadzić przykładowe rozmowy kwalifikacyjne. Poznali bliżej kulturę i zwyczaje mieszkańców Cypru dzięki edukacyjnym wycieczkom, które przybliżyły im nie tylko architekturę, ale też historię wyspy.

– „Projekt Erasmus+ na Cyprze był moim najlepszym w życiu doświadczeniem, dzięki któremu pokonałam wiele swoich barier, poznałam wspaniałych ludzi, doświadczyłam niesamowitych przeżyć.” – wspomina jedna z uczestniczek wyjazdu, Paulina Hylińska.

– „Każdemu polecam spróbować swoich sił w projekcie. Są to niezapomniane przeżycia związane z wykonywaniem konkretnych oraz praktycznych zadań, do których ciężko jest się przygotować poza takim programem. Nie da się w słowach opisać tego, czego tam doświadczyliśmy. Zdecydowanie pojechałabym jeszcze raz.” – wspomina Sylwia Kubica.

Pierwsze spotkanie projektowe za nami!!!

W trzecim tygodniu września Zespół Szkół nr 2 im. ks. prof. J.Tischnera w ramach projektu Erasmus+ KA229 „Career without borders” miał przyjemność gościć nauczycieli ze szkół partnerskich z Cypru, Włoch, Łotwy i Portugalii.

Nauczyciele uczestniczyli w szkoleniach z platform edukacyjnych takich jak Moodle oraz MS Teams, nowoczesnych technologii ICT, narzedzi eTwinning oraz technik nauczania umiejętności związanych z zatrudnieniem poprowadzonych przez p. Annę Jakubus – koordynatorkę projektu, Izabelę Ogierman i Aleksandrę Werczyńską-Woźniak. Ponadto, uczestnicy wymienili się doświadczeniami i przygotowali do kolejnych zadań projektowych.

Dzięki uprzejmości Pani Marty Szymańskiej – Kierownika ds. Zasobów Ludzkich Sklepu i Pana Bartłomieja Wasielewskiego – Kierownika Działu Kas Leroy Merlin Żory mieliśmy okazję odwiedzić siedzibę firmy, gdzie wzięliśmy udział w prelekcji na temat przedsiębiorstwa. Nasi partnerzy zaznajomili się również z projektem prowadzonym przy współpracy z Leroy Merlin, w ramach którego uczniowie naszej szkoły uczą się jak prawidłowo napisać CV i pozytywnie przejść rozmowę kwalifikacyjną.

Jako szkoła koordynująca cieszymy się niezmiernie, że nauczyciele z Cypru, Portugalii, Włoch i Łotwy wyjechali zadowoleni i ubogaceni w wiedzę merytoryczną i praktyczną. Z całą pewnością nabyte umiejętności i doświadczenia przyniosą naszemu przedsięwzięciu wymierne korzyści.

Dla nauczycieli szkół partnerskich szkolenie w Polsce było nie tylko realizacją zadań projektowych, ale również odkrywaniem ciekawych zakątków naszego kraju i regionu, a także rozsmakowaniem się w polskiej kulturze i kuchni.

Opis projektu KA229 „Career without borders”

Projekt KA229 “Kariera bez granic”

Projekt realizowany od 01.11.2020 do 31.10.2022 obejmujący współpracę międzynarodową pięciu szkół średnich z Polski, Portugalii, Łotwy, Włoch i Cypru. Projekt skierowany do nauczycieli oraz uczniów szkół średnich w krajach, które borykają się z problemem bezrobocia wśród młodych. W krajach, w których w procesie nauczania nie kształtowane są kompetencje miękkie, a uczniowie nie są wyposażeni w odpowiednią wiedzę jak skutecznie radzić sobie na rynku pracy.

Głównymi celami przedsięwzięcia są kształtowanie wśród uczniów umiejętności, które pozwolą im na rozpoczęcie i rozwijanie kariery zawodowej oraz wyposażenie nauczycieli w odpowiednią wiedzę merytoryczną i narzędzia, które pozwolą im wspierać uczniów w tym procesie. Działania projektowe obejmować będą mobilności podczas, których realizowane będą poszczególne moduły dotyczące rozwijania umiejętności skutecznej komunikacji, umiejętności współpracy, zakładania własnej firmy oraz rozwiązywania problemów. Wszystkie aktywności projektowe będą oparte o zaawansowana technologię informatyczną przy użyciu platformy Moodle Platform oraz eTwinning. Nauczyciele będą korzystać z metody kształcenia łączącej tradycyjne metody nauki (bezpośredni kontakt z prowadzącym) z aktywnościami prowadzonymi zdalnie za pomocą komputera. Ponad to, uczniowie będą mieli okazję nieustannie szlifować język angielski w praktyce, nawiązać nowe kontakty, poznać różnorodne kulturowo i kulinarnie zakątki świata.

http://„Tischner” w Żorach: uczniowie dowiedzą się jak rozwijać karierę. Rusza nowy projekt • www.tuzory.p