Aktualności

Tym razem na Lotnisko do PyrzowicTym razem na Lotnisko do Pyrzowic

W dniu 9 listopada mieliśmy możliwość zwiedzić lotnisko w Pyrzowicach. Na samym początku wycieczki mieliśmy przyjemność dowiedzieć się o pracy sokolnika i przyjrzeć się temu z bliska. Następnie pracownicy firmy LS Airport Services przeprowadzili nas przez większość stref na co dzień niedostępnych dla zwykłego pasażera. Mieliśmy okazję zobaczyć m.in jak wygląda sortownia bagażu, remiza lotniskowej straży pożarnej oraz hangar. Najciekawszym punktem wycieczki było wejście na pokład dwóch samolotów. Najpierw do samolotu PLL LOT typu Dreamliner, który co ciekawe z powodu usterki nie poleciał do Varadero na Kubie. Było to znakomite doświadczenie, ponieważ mieliśmy do dyspozycji cały samolot wraz z kokpitem. Drugim samolotem była maszyna linii Wizz Air znajdująca się w hangarze podczas przeglądu. Nim zdołaliśmy wejść na pokład, pracownicy zapoznali nas z budową samolotu. Rozebrany na części silnik, klapy jak i wnętrze podwozia zrobiły na każdym ogromne wrażenie. Siedząc w środku, poczuliśmy się dokładnie tak, jakbyśmy faktycznie gdzieś lecieli. Na koniec wycieczki udaliśmy się do funkcjonariuszy Straży Granicznej, którzy poza wyjaśnieniem nam tajników swojej pracy, pokazali także różnego typu roboty służące m.in do przeszukiwania bagaży zawierających materiał wybuchowy czy niebezpieczny zagrażający życiu osób w pobliżu. Fantastycznym doświadczeniem było poznanie psa policyjnego, który wykrywa narkotyki oraz inne podobne substancje. Jeden z funkcjonariuszy nawet poprosił o kilka plecaków i wykorzystując naszą nieuwagę zręcznie podłożył paczkę z substancją, aby pokazać nam psa w akcji. Kończąc zwiedzanie lotniska przeszliśmy się terminalem, już od strony pasażerskiej. Wycieczka ta nauczyła nas masy przydatnych informacji na temat działania portu lotniczego oraz wszystkich procedur lotniczych. Dla wielu z nas była to niepowtarzalna okazja, by przekonać się na własnej skórze jak odpowiedzialna i wciągająca jest to praca. Teraz znacznie łatwiej będzie podjąć decyzję o znalezieniu pracy na lotnisku.

Wycieczka odbyła się w ramach realizacji projektu: „Kompetentne szkoły – poprawa jakości kształcenia ogólnego na obszarze miasta Żory” realizowany w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020 (Europejski Fundusz Społeczny) dla osi priorytetowej: XI. Wzmocnienie potencjału edukacyjnego dla działania: 11.1. Ograniczenie przedwczesnego kończenia nauki szkolnej oraz zapewnienie równego dostępu do dobrej jakości edukacji elementarnej, kształcenia podstawowego i średniego dla poddziałania: 11.1.4. Poprawa efektywności kształcenia ogólnego – konkurs.

Organizator wycieczki: Pani Joanna Krupa