Aktualności

Erasmus +


Zespół Szkół nr 2 im. ks. prof. J. Tischnera już tradycyjnie po raz kolejny bierze udział w europejskim projekcie finansowanym ze środków Unii Europejskiej. Obecny projekt to Erasmus+ Akcja 2 „Partnerstwa Strategiczne – współpraca szkół ”, który będzie realizowany do 2020 roku. W ramach międzynarodowego projektu pt. “Virtual Innovation Centre” Centrum Wirtualnych Innowacji
współpracują ze sobą szkoły z Włoch, Grecji, Słowacji i Polski. Bezpośrednio w projekcie udział weźmie kilkudziesięciu uczniów Tischnera, ale w realizację zadań zaangażowana jest cała społeczność szkolna. Uczniowie z różnych krajów uczą się od siebie nawzajem jak przygotować się do wkroczenia w świat biznesu i zatrudnienia. Uczestnicy projektu uczą się również w oparciu o istniejące narzędzia i platformy, na których mogą promować siebie i swoje pomysły na firmę. Celem programu jest również uświadomienie i pokazanie uczniom, jak technologie informatyczne nieodwracalnie przeobrażają tradycyjny biznes, a sieć staje się jego integralną częścią.
W dniach 19-26 października 2019 uczniowie Tischnera: Agnieszka Pasieka, Emilia Kubica, Marta Łazarczyk, Irina Guzman Piksa, Marta Krępic i Konrad Szewczyk wraz z nauczycielami Cyprianem Tyrańskim i Anitą Walą uczestniczyli w wizycie partnerskiej w szkole: Istituto d istruzione superior “Filippo Bottazzi” Casarano we Włoszech. Uczestnicy projektu w czasie zagranicznego pobytu mieli możliwość doskonalenia umiejętności w dziedzinie nowoczesnych technologii. Zaprezentowali efekty swojej pracy oraz przeszli międzynarodowe szkolenie, Uczestniczyli w warsztatach i synchronicznych działaniach, które były organizowane z partnerami europejskimi. Nauczyli się myśleć interdyscyplinarnie, a poprzez pracę w grupach mieli możliwość doskonalenia umiejętności w obszarze przedsiębiorczości i zarządzania. Wizyta w Casarano umożliwiła uczniom i nauczycielom poznanie funkcjonowania włoskiej szkoły partnerskiej, obejmowała prezentację efektów pracy uczestników projektu oraz obfitowała w różne wydarzenia, wycieczki i atrakcje. Zespoły robocze były objęte opieką dyrektora
Istituto d istruzione superior “Filippo Bottazzi” Casarano Prof. Negro Salvatore oraz nauczycieli w trakcie realizowania wszystkich przedsięwzięć. Pierwszego dnia spotkania zostali gorąco powitani przez Burmistrza Casarano Gianni Stefano, spotkali się również z Burmistrzem Ugento Massimo Lecci. Młodzież zapoznała się z ofertą edukacyjną i funkcjonowaniem inkubatora przedsiębiorczości Politecnico del Made in Italy oraz oddziału szkoły partnerskiej w Ugento o profilu gastronomiczno-hotelarskim. Podczas tego tygodnia uczestnicy poznali historię i zwiedzili urocze miasta Apulii: stolicę regionu Bari, miejscowe zabytki architektury Casarano, Ugento – miasto o bogatej historii i nadmorską miejscowość Gallipoli. Główną atrakcją wyjazdu była wycieczka do Lecce, które jest znane jako “Florencja południa” ze względu na cenną barokową zabudowę. W programie nie zabrakło wizyt we włoskich przedsiębiorstwach: producenta obuwia “Elata”, producenta oliwy “Labbate” czy wyrobów wapiennych “Pimar”, które mogą się pochwalić ponad stuletnią tradycją oraz wysoką jakością swoich produktów.
Podczas wyjazdu młodzież również miała okazję poznać kulturę, zwyczaje i historię Włoch, spróbować lokalnych specjałów oraz doświadczyć śródziemnomorskiego klimatu i gościnności. Była to również kolejna okazja do pogłębienia praktycznej znajomości języka angielskiego oraz szansa na ponowne spotkanie z przyjaciółmi. Dziękujemy gospodarzom wizyty za zorganizowanie wspaniałego pobytu i niezapomniane wrażenia!

Author


Avatar