Aktualności

Wizyta szkół partnerskich w Tischnerze!

 

Zespół Szkół nr 2 im. ks. prof. J. Tischnera w Żorach bierze udział w kolejnym europejskim programie Erasmus+,KA2 „Partnerstwa strategiczne dla szkół w Polsce. Współpraca na rzecz innowacji i wymiany dobrych praktyk”, którego autorem i koordynatorem jest mgr Anna Jakubus. Tym razem uczniowie wraz z nauczycielami z 5 krajów partnerskich podjęli działania w ramach projektu w Polsce.

Tak relacjonuje wizytę gości w szkole Pani Izabela Ogierman – nauczyciel języka angielskiego:

W dniach: 23 – 27.10. 2017 r. gościliśmy w naszej szkole grupę młodzieży wraz z opiekunami z czterech krajów: Chorwacji, Grecji, Luksemburga oraz Hiszpanii, w ramach projektu Erasmus+ ‘Ready, Steady, Work!’, którego głównym celem jest wyposażenie młodzieży szkół europejskich w umiejętności, które pozwolą im stawić czoło wymaganiom przyszłych miejsc pracy. Była to już druga wizyta robocza tego projektu, pod hasłem ‘Leadership’. Pierwsza odbyła się w Hiszpanii w ubiegłym roku szkolnym. Młodzież z zagranicy spędziła ten tydzień w domach naszych uczniów, gdzie zostali ciepło przyjęci i należycie ugoszczeni. Cały tydzień wypełniony był po brzegi zajęciami. Wszyscy uczestnicy projektu wzięli udział w szeregu przygotowanych specjalnie na tę okazję warsztatach projektowych, gdzie z zapałem ćwiczyli swoje umiejętności związane z zatrudnieniem, pracując w grupach, odgrywając scenki rodzajowe, czy tworząc konstrukcje lub ćwicząc zespołowo na sali gimnastycznej. Młodzież uczestniczyła również w lekcjach przedmiotowych, np. biologii, chemii czy języka angielskiego. Nie zabrakło także czasu na wycieczki po mieście, czy inne wyjazdy turystyczne. Zabraliśmy ich do Katowic do Urzędu Pracy, do Zabrza do kopalni Guido, do Oświęcimia i Brzezinki oraz do Krakowa. W dniu wyjazdu naszych gości nie zabrakło wzruszeń i łez. Wszystkim naszym uczniom oraz ich rodzinom bardzo dziękujemy za tak wspaniałe przyjęcie oraz zaopiekowanie się gośćmi. A już niebawem kolejna wizyta robocza, ostania już, tym razem do Grecji.

Specjalne i gorące podziękowania za zrozumienie i pomoc w realizacji poszczególnych zadań projektowych przekazujemy: Panu Arkadiuszowi Tomaszewskiemu z Nowego Miasta Sp. z o.o., Panu Jackowi Świerkockiemu, Piekarni Rehlis,  Piekarni  Kristof, cukierni Witoszek.