Job shadowing w Tischnerze

W ramach otrzymanej akredytacji w programie Erasmus+ w dn. 22.01.24-26.01.24 ZS nr 2 im. ks. prof. Józefa Tischnera gościł dwie nauczycielki z Hiszpanii z miejscowości Caudete. Panie obserwowały zajęcia lekcyjne oraz zapoznały się z polskim systemem edukacji. Celem job shadowing były kompetencje osobiste i społeczne, edukacja ekologiczna i prozdrowotna oraz integracja wielokulturowej społeczności szkolnej. Nauczyciele zdobywali doświadczenie i wymieniali się dobrymi praktykami. Był to czas obfitujący w nawiązywanie nowych kontaktów, zapoznanie z dziedzictwem kulturowym naszego regionu oraz kosztowanie przysmaków kulinarnych kuchni śląskiej. Obserwacja pracy przyniosła wymierne korzyści dla każdej ze szkół w postaci mobilności uczniów, które niedługo się odbędą.

Sfinansowane ze środków UE. Wyrażone poglądy i opinie są jedynie opiniami autora lub autorów i niekoniecznie odzwierciedlają poglądy i opinie Unii Europejskiej. Unia Europejska ani podmiot udzielający dotacji nie ponoszą za nie odpowiedzialności.

Job shadowing w Hiszpanii

W ramach otrzymanej akredytacji w programie Erasmus+ grupa nauczycieli z naszej szkoły w dn. 27.11.23-1.12.23 udała się na obserwację pracy do szkół w Madrycie oraz Caudete, w Hiszpanii. Celem job shadowing były kompetencje osobiste i społeczne, edukacja ekologiczna i prozdrowotna oraz integracja wielokulturowej społeczności szkolnej. Nauczyciele zdobywali doświadczenie i wymieniali się dobrymi praktykami. Sfinansowane ze środków UE.

Akredytacja

Zespół Szkół Nr 2 im. ks. prof. Józefa Tischnera w Żorach otrzymał akredytację w programie

Erasmus Plus w sektorze Edukacja Szkolna na lata 2023-2027.

„Jest to wielki powód do radości i dumy, tym większy, że zajęliśmy 16 miejsce na około 500 szkół aplikujących z całej Polski” mówią koordynatorzy projektu.

Akredytacja Komisji Europejskiej związana jest z regularnym otrzymywaniem funduszy unijnych na realizowanie mobilności uczniów i nauczycieli w ramach programu Erasmus Plus. Przez cztery najbliższe lata regularnie odbywać się będą wymiany uczniowskie do europejskich placówek, szkolenia oraz działania typu job-shadowing dla nauczycieli. Głównymi celami naszych działań będą: wzrost kompetencji zawodowych, językowych, interkulturowych, proekologicznych i prozdrowotnych.

Udział w mobilnościach będzie szansą rozwoju dla uczniów oraz przedstawicieli kadry szkolnej. Uczestnicy będą mogli uzyskać wiele możliwości poszerzenia swoich kompetencji min. językowych, społecznych, obywatelskich, informatycznych, co pozytywnie wpłynie na ich indywidualny rozwój oraz jakość kształcenia w zakresie przedsiębiorczości, świadomości kulturowej, ekologicznej i prozdrowotnej.

Możliwość udziału uczniów i kadry w nowej odsłonie programu Erasmus Plus jest ogromnym wyróżnieniem dla naszej szkolnej społeczności i z pewnością wykorzystamy nasze wcześniejsze bogate doświadczenie, aby realizowane projekty były na jak najwyższym poziomie.