Nauczyciele: mobilność kursy i szkolenia
Nauczyciele: mobilność kursy i szkolenia
W trosce o naszą Planetę…
Początek wakacji to także pracowity czas i okazja na zdobycie wiedzy i doświadczeń w uroczym miejscu.
W dniach od 1.07-5.07.2024 r. trójka nauczycieli z Zespołu Szkół Nr2 im. ks. prof. J. Tischnera w Żorach wzięła udział w mobilności „Green Future” w ramach projektu Erasmus + w centrum hiszpańskiej Malagi.
Podczas kursu nauczyciele wzięli udział w zajęciach stacjonarnych, a także terenowych, podczas których poznali kwestie gospodarki odpadami, cele zrównoważonego rozwoju. Mieli okazję zweryfikować mity na temat spożycia cukru – alarmujące tempo konsumpcji tego produktu przez dzieci, młodzież i jego wpływ na zdrowie. Badali alternatywy dla tradycyjnych diet, koncentrując się na ograniczeniu marnowania żywności. Poszerzyli swoją wiedzę na temat wpływu plastiku na zmiany klimatyczne, szczególnie w oceanach.
Wraz z innymi uczestnikami kursu zarówno z Polski, Hiszpanii, Węgier jak i Rumunii, przedstawili swe obawy i nadzieje dotyczące ochrony środowiska. Opracowali strategie osiągania celów.
Nauczyciele z ZSNr2.im.ks.prof.J.Tischnera w Żorach w Sewilli
W dniach od 8 do 13 kwietnia 2024 roku pięcioro nauczycieli z Zespołu Szkół Nr 2 im. ks. prof. J. Tischnera w Żorach, miało okazję uczestniczyć w fascynującym kursie z zakresu różnorodności kulturowej i integracji społecznej, w ramach programu Erasmus+ w Sewilli. Wyjazd ten stanowił nie tylko okazję do poszerzenia wiedzy, ale także do nawiązania międzynarodowych kontaktów i wymiany doświadczeń.
Nauczyciele zgłębiali zagadnienia związane z wartością różnorodności kulturowej. Poznawali różne kultury, tradycje i obyczaje, zwracając uwagę na ich unikalność i bogactwo. Uczestniczyli w zajęciach w terenie, poznawali hiszpańską kuchnię i sztukę. Mieli zajęcia w najmniejszym teatrze świata – w samym sercu Sewilli. Wraz z kolegami i koleżankami z Hiszpanii i Włoch, omawiali strategie i narzędzia, które pozwalają efektywniej komunikować się i pracować w międzynarodowym środowisku. Dowiadywali się, jak w praktyce wprowadzać edukację interkulturową do swoich zajęć, aby promować zrozumienie i tolerancję. Te umiejętności rozwijali podczas warsztatów dających szereg narzędzi integrujących grupy uczniów o różnych osobowościach, doświadczeniach i mówiących w różnych językach. Wspólnie wymieniali się pomysłami, doświadczeniami , które mogą zastosować w swojej pracy dydaktycznej, planowali przyszłe działania. W ramach wyjazdu grupa nauczycieli miała okazję do twórczej dyskusji i refleksji nad własnymi przekonaniami. To cenne doświadczenie pozwoli nauczycielom na lepsze zrozumienie globalnych wyzwań edukacyjnych i otwarcie umysłów na różnorodność. Z pewnością zaowocuje w przyszłej pracy na rzecz edukacji i integracji społecznej.