Nauczycielki na edukacyjnej mobilności we Włoszech
Trzy nauczycielki – Natalia Kadlof, Aleksandra Zimończyk oraz Urszula Dobrzyńska – uczestniczyły w mobilności zagranicznej w ramach programu Erasmus+ Job Shadowing. Przez kilka dni przebywały w malowniczym regionie Apulii na południu Włoch, gdzie miały okazję obserwować pracę nauczycieli i uczniów w liceum Quinto Ennio w Gallipoli.
Pobyt rozpoczął się od udziału w zajęciach lekcyjnych prowadzonych w klasach czwartych i piątych. Nauczycielki obserwowały lekcje języka angielskiego oraz literatury angielskiej, poznając specyfikę funkcjonowania włoskiego systemu edukacji, organizację pracy szkoły oraz stosowane metody nauczania.
Istotnym elementem mobilności były spotkania z nauczycielami i uczniami. Uczestniczki programu prezentowały funkcjonowanie polskiej szkoły, wymieniały się doświadczeniami zawodowymi oraz dzieliły sprawdzonymi rozwiązaniami i dobrymi praktykami edukacyjnymi. Taka współpraca pozwoliła na wzajemne poznanie różnych podejść do nauczania i wychowania młodzieży.
Podczas pobytu nauczycielki miały również możliwość zwiedzenia historycznego Gallipoli. Dzięki włoskiemu przewodnikowi poznały bogatą historię miasta, jego kulturę oraz najciekawsze zabytki i zakątki regionu.
Kolejne dni mobilności przyniosły jeszcze więcej inspirujących doświadczeń. Nauczycielki uczestniczyły w różnorodnych zajęciach z chemii, informatyki, czy lekcji języka angielskiego, które prowadzone były w towarzystwie asystentów, mi. Native speakera z Australii. Była to doskonała okazja do obserwacji praktycznego wykorzystania wiedzy oraz nowoczesnych metod pracy z uczniami.
Udział w programie Erasmus+ był dla nauczycielek cennym doświadczeniem zarówno pod względem zawodowym, jak i osobistym. Mobilność pozwoliła na poszerzenie horyzontów, zdobycie nowych inspiracji do pracy, rozwój kompetencji oraz nawiązanie międzynarodowych kontaktów, które mogą zaowocować dalszą współpracą w przyszłości.
Program Erasmus+ po raz kolejny udowodnił, że międzynarodowa wymiana doświadczeń stanowi ważny element rozwoju współczesnej edukacji i przyczynia się do podnoszenia jakości pracy szkół.
„Uczyć to nie tylko przekazywać wiedzę, to czuć świat i być jego częścią.”
W dniach 23–27 marca 2026 r. nauczyciele ZS nr 2 im. ks. prof. J. Tischnera w Żorach uczestniczyli w pięciodniowej mobilności w ramach programu Erasmus+ („job shadowing”) w portugalskiej szkole średniej Escola Dr. Daniel de Matos w Vila Nova de Poiares. Podczas pobytu mieli okazję obserwować zajęcia z różnych przedmiotów, takich jak : język portugalski, biologia, robotyka, chemia, psychologia oraz wychowanie fizyczne. Umożliwiło to poznanie metod pracy portugalskich nauczycieli oraz organizacji procesu dydaktycznego w tamtejszym systemie edukacji. Szczególną uwagę zwróciły interesujące inicjatywy pozalekcyjne, m.in. koło „Poetów i Gawędziarzy”, a także ścisła współpraca szkoły z lokalnym samorządem. Szkoła funkcjonuje w środowisku wielokulturowym – uczą się w niej uczniowie pochodzący m.in. z Indii, Brazylii i Hiszpanii – co sprzyja otwartości i budowaniu przyjaznej atmosfery. Priorytetami placówki są rozwijanie kreatywności uczniów, kształtowanie krytycznego myślenia, edukacja obywatelska oraz promowanie aktywności fizycznej. Pobyt w Portugalii był również okazją do poznania kultury, tradycji regionu. a także portugalskiej kuchni (caldo verde, chanfana). Nauczyciele zwiedzili centrum uniwersyteckie – Coimbra, miasteczko skalne, wsłuchali się w portugalski blues-„Fado” zwiedzając zabytki architektury Porto – jednego z najbardziej charakterystycznych miast kraju. Wyjazd był cennym doświadczeniem zawodowym i kulturowym, które z pewnością przyczyni się do wzbogacenia warsztatu pracy nauczycieli oraz wprowadzenia nowych inspiracji do codziennej praktyki szkolnej.
„Szkolenie w Aragonii”
W listopadzie (4.11.24-8.11.24) dyrekcja Zespołu Szkół Nr2 im. ks. prof. J. Tischnera w Żorach, wzięła udział w „job shadowing” w stolicy Aragonii, w północno-wschodniej Hiszpanii -Saragossie. Przedmiotem obserwacji zajęć była edukacja włączająca pod względem rozwiązań finansowych, organizacyjnych i edukacyjnych. Nauczyciele poszerzali swoją wiedzę na temat systemu edukacji, oceniania kształtującego, pracy z uczniem o różnych potrzebach, obserwując pracę szkoły, biorąc udział w dyskusjach, lekcjach i zajęciach pozalekcyjnych. Mieli okazję poznać kluczowe aspekty edukacji włączającej w praktyce z perspektywy ucznia, nauczyciela a nawet rodzica. Model włączającej szkoły jest niełatwym wezwaniem, ale rozwój zawsze wiąże się z ryzykiem, wykraczaniem z własnej sfery przyzwyczajeń i nawyków. Otwartość na drugiego człowieka, zrozumienie i poprawne relacje są kluczem do sukcesu. Doświadczenia zdobyte w Saragossie zostaną wykorzystane w codziennej pracy.

Mobilności Erasmus+ w San Pellegrino Terme
W dniach od 7.10.2024 – 11.10.2024, w ramach programu Erasmus + miała miejsce mobilność nauczyciela „job shadowing”. Jej celem był rozwój umiejętności komunikacyjnych i obywatelskich oraz promowanie wielokulturowości. Nauczyciel w ramach „job shadowing” towarzyszył pracy z młodzieżą wielokulturową. Obserwował pracę włoskich pedagogów, brał udział w dyskusjach na temat specyfiki włoskiej szkoły „Istituto Superiore”, systemu edukacji, edukacji włączającej, odwiedził miejsca w których uczniowie odbywają praktyki, brał udział w lekcjach na ternie szkoły.
Mobilność w Madrycie
W ramach otrzymanej akredytacji w programie Erasmus+ grupa nauczycieli z naszej szkoły w dn. 27.11.23-1.12.23 udała się na obserwację pracy do szkół w Madrycie oraz Caudete, w Hiszpanii. Celem job shadowing były kompetencje osobiste i społeczne, edukacja ekologiczna i prozdrowotna oraz integracja wielokulturowej społeczności szkolnej. Nauczyciele zdobywali doświadczenie i wymieniali się dobrymi praktykami. Sfinansowane ze środków UE.




Wyrażone poglądy i opinie są jedynie opiniami autora lub autorów i niekoniecznie odzwierciedlają poglądy i opinie Unii Europejskiej. Unia Europejska ani podmiot udzielający dotacji nie ponoszą za nie odpowiedzialności.