Projekt

Uczniowie Zespołu Szkół Nr 2 im. ks. prof. J. Tischnera w Hiszpanii

Uczniowie Zespołu Szkół Nr 2 im. ks. prof. J. Tischnera w Hiszpanii

            W dniach 23.04-30.04.2017r. młodzież ZS2 w Żorach przebywała w Cartagenie, w Hiszpanii. Wyjazd ten był kolejnym etapem realizowanego przez szkolę projektu Erasums+ Ready, Steady, Work! 

            Cztery uczennice wraz z opiekunami; panią Anną Jakubus- nauczycielem języka angielskiego i koordynatorem projektu oraz panią Joanną Ligas – nauczycielem języka francuskiego i przedmiotów zawodowych, brały udział w pracach projektowych, realizowanych w formie warsztatów kształtujących i doskonalących kompetencje zawodowe i językowe.

            Podczas tygodniowego pobytu w Hiszpanii projektu byli goszczeni przez tamtejsze rodziny, co sprzyjało nawiązywaniu bliższych stosunków i przyjaźni. Uczniowie poznali dziedzictwo kulturowe regionu Murcji, zasmakowali wspaniałej kuchni śródziemnomorskiej, ale przede wszystkim gorliwie pracowali w międzynarodowych zespołach uczniowskich weryfikując i doskonaląc swoje umiejętności zawodowo – językowe.

A oto jak wspominają swój pobyt w Hiszpanii uczennice Zespołu Szkół Nr 2 im. ks. prof. J. Tischnera w Żorach:

 „Jeżeli chodzi o mnie,- mówi Weronika B.,  to było to jedno z najwspanialszych doświadczeń, jakie kiedykolwiek mi sie przytrafiło się. Zwłaszcza, że na rozmowę, która miała na celu zweryfikować umiejętności językowe uczniów oraz ostatecznie zadecydować, która czwórka młodych osób weźmie udział w projekcie, poszłam bardzo spontanicznie, więc kiedy dowiedziałam się ze polecę do Hiszpanii byłam bardzo szczęśliwa i juz nie mogłam się doczekać realizacji tego projektu, ponieważ było to jedno z moich marzeń, które pragnęłam spełnić. Możliwość poznania osób dosłownie z całego świata, przebywać z nimi przez okrągły tydzień, zaprzyjaźnić się z nimi, to było coś wspaniałego!

 Jeżeli chodzi o ludzi, którzy mnie gościli, to nie mogłam trafić lepiej! – traktuję ich jak moją drugą rodzinę. Jestem im bardzo wdzięczna za to, że przyjęli mnie do siebie tak ciepło i uznawali za członka rodziny, który jak to skomentowali „żyje z nami od zawsze”. Zakochałam się w miastach pełnych uroku, jakimi są Cartagena oraz Murcja. Nigdy nie zapomnę chwil spędzonych w Hiszpanii i nigdy nie zapomnę ludzi, z którymi się zaprzyjaźniłam. Już nie mogę się doczekać ich przyjazdu w październiku„.

            Najmłodsza uczestniczka projektu z Zespołu Szkół nr 2 im. Ks. Prof. Józefa Tischnera, Edyta, wspomina wyjazd bardzo dobrze;

 „Początek był dla mnie pełen obaw i stresu, jak się okazało zupełnie bezpodstawnie. Podróż samolotem zniosłam nienajlepiej, więc w niezbyt dobrym humorze witałam Hiszpanię. Mimo to, od razu po przyjeździe poczułam ciepło i troskę wspaniałych ludzi, którzy gościli mnie przez siedem dni. Wszelkie niepokoje związane z problemem w komunikacji czy po prostu sam strach przed tym, jacy są Ci ludzie minął już właściwie pierwszego wieczoru. Miałam spędzić cały tydzień z obcymi, jeszcze wtedy dla mnie, ludźmi, ryzykowne? Dzisiaj śmiało mogę nazwać ich moją drugą rodziny, czy to za mocno słowo? Absolutnie! Ktoś może stwierdzić, że siedem dni to nie jest wystarczający czas, aby się poznać i w zasadzie w pełni się z tym zgodzę, jednak przez te siedem dni, ci niezwykli ludzie pokazali mi się z najlepszej strony. Okazali troskę, cierpliwość, byli wyrozumiali i traktowali mnie w wyjątkowy sposób. Nie brakowało mi niczego, a zawarłam naprawdę niesamowitą znajomość. Nie chciałam wracać do Polski i łzy napływają mi do oczu nawet teraz, kiedy przypominam sobie słowa mamy mojej hiszpańskiej rówieśniczki Miriam „Nasz dom jest już teraz Twoim domem”. To niewiarygodne, jak można się związać z człowiekiem w ciągu jednego zaledwie, krótkiego tygodnia. Cieszę się, że mogłam brać udział w projekcie. Jestem zaszczycona, że było dane mi poznać właśnie tych ludzi.

Swoje odczucia na temat projektu wyraża także Weronika P.:

Wymianę wspominam bardzo dobrze. Początkowo nie byłam nastawiona dobrze do samej podróży oraz bałam się poznania rodziny, która miała mnie przyjąć. Ponieważ był to mój pierwszy lot samolotem, byłam bardzo zestresowana i nie potrafiłam do końca zapanować nad emocjami podczas lotu, dlatego ulżyło mi, gdy wylądowaliśmy cali i zdrowi. Okazało się, ze moje obawy wobec rodziny przyjmującej były nieuzasadnione. Od samego początku ugościli mnie najlepiej jak tylko było to możliwe. Są to bardzo ciepli i pogodni ludzie, przepełnieni pozytywną energią. Podczas wymiany zawarłam wiele nowych przyjaźni i pod koniec wizyty bardzo ciężko było mi się rozstać z poznanymi ludźmi. Jednak staramy się utrzymywać ze sobą jak najlepszy kontakt poprzez m.in. rozmowy na video chacie, co służy ciągłemu, wzajemnemu poznawaniu się. Zajęcia projektowe były bardzo dobrze przygotowane i zrealizowane i pozwoliły nam się zintegrować. Wycieczki również były bardzo interesujące.”

             W realizowanym od 2016 roku przez Zespół Szkół Nr 2 im. ks. prof. J. Tischnera w Żorach projekcie, biorą udział szkoły z Chorwacji, Hiszpanii, Luksemburga i Grecji. Młodzi ludzie poznają się, dzielą własnym doświadczeniem i uczą się wzajemnego poszanowania oraz tolerancji wobec różnic i odmienności kulturowych.

            Kolejny wyjazd jest planowany w przyszłym roku, tym razem uczniowie Tischnera polecą do Aten w Grecji. Wcześniej jednak, bo już w październiku, sami będą gospodarzami mobilności Erasmusa+. Będzie to niewątpliwie okazja do ponownego spotkania i kontynuacji prac projektowych, ale także do zaprezentowania bogactwa kulturowego naszego miasta, regionu i kraju oraz polskiej gościnności.