Projekt, Wymiana

Co należy wiedzieć o wymianie?Od roku 2005 tradycją naszej szkoły jest wymiana młodzieży z Georg-Forster-Gymnasium w Kamp-Lintfort. Poniżej znajdziecie szczegółowe informacje dotyczące wymiany w formie pytań i odpowiedzi.

 1. Na czym polega wymiana młodzieży?

Grupa licząca ok. 14 osób wyjeżdża do Kamp-Lintofrt pod opieką dwóch nauczycieli. Na miejscu poznaje swojego partnera wymiany i jego rodzinę. Spędzamy tam siedem dni poznając szkołę, miasto, uczestnicząc w wycieczkach, szkolimy znajomość języka niemieckiego i angielskiego. Potem kolej na rewizytę. Gościmy partnerów wymiany w swoich rodzinach, zapoznajemy niemiecką młodzież ze zwyczajami, kulturą, szkołą, życiem polskiej młodzieży.

 1. Gdzie leży miasto, do którego wyjeżdżamy?

Kamp-Lintfort leży w zachodnich Niemczech w kraju związkowym Nadrenia Północna Westfalia, godzinę jazdy autokarem od Düsseldorfu oraz ok. 2 godzin jazdy z lotniska w Dortmundzie. Miasto Kamp –Lintfort liczy około 40 tys mieszkańców. Historia miejscowości sięga XII, XIII wieku i związana jest z istniejącym tam od czasów średniowiecza klasztorem cystersów – Opactwem Cystersów Kamp. Prawa miejskie Kamp – Lintfort otrzymało jednak dopiero w wieku dwudziestym, po gwałtownym rozwoju miejscowości w wyniku otwarcia tam kopalni węgla kamiennego. Obecnie jest miejscem dla studentów, mieści się tam wyższa szkoła techniczna – Hochschule Rhein-Waal.

 1. Gdzie mieszkamy podczas pobytu w Kamp-Lintfort?

Uczniowie mieszkają w rodzinach swoich partnerów wymiany. Niektórzy uczniowie mieszkają w obrębie centrum miasta, inni w pobliskich dzielnicach.

 1. Jak długo trwa pobyt u rodziny niemieckiej?

Zarówno goście z Niemiec jak i nasi uczniowie spędzają u siebie 7 dni. Zazwyczaj pobyt obejmuje cały weekend, a niedziela jest dniem do dyspozycji rodzin.

 1. Co można zaproponować w dniu do dyspozycji rodzin?

Przy sprzyjającej pogodzie można zaproponować wspólną wycieczkę w najbliższą okolicę, spacer po mieście lub zakupy. Oczywiście dobrze jest dowiedzieć się od partnera, czy ma na to ochotę lub zaproponować mu zajęcie zgodne z jego zainteresowaniami. Można tez umówić się z innymi uczestnikami, by ułatwić sobie organizację wolnego czasu. W Niemczech rodziny również proponują nam własny program. Może to być wycieczka, rodzinny obiad w jakiejś miłej restauracji lub zwiedzenie ciekawych miejsc. Zapytajcie o to partnera, bo to dla nas szansa na zobaczenie czegoś więcej.

 1. Kto może wziąć udział w wymianie?

Wymiana przewidziana jest dla wszystkich uczniów LO i technikum, którzy potrafią komunikować się w języku niemieckim lub angielskim. Przede wszystkim obowiązuje zasada: Jeśli chcesz sprawdzić swoje możliwości z języka niemieckiego i języka angielskiego, jesteś ciekawy innych ludzi, sytuacji, chcesz poznać inny naród, a ponadto jesteś otwarty i potrafisz nawiązywać kontakty, współpracować w ramach grupy uczniów biorących w tym udział –  podejmij z rodzicami decyzję i spróbuj.

 1. Czy mam wpływ na organizację i przebieg wymiany?

Przed wyjazdem lub goszczeniem ucznia z Niemiec, odbywają się spotkania przygotowawcze z opiekunami wymiany. Ustalamy wspólnie program, wasze sugestie są brane pod uwagę. Macie możliwość zaangażowania się w zorganizowanie spotkania w szkole, przybliżenia niemieckiej młodzieży, czym jest Polska, jak tu się żyje, jakie są zwyczaje, jak wygląda szkoła i jak spędzacie czas wolny oraz co można robić w Żorach. To wszystko pozwoli nabyć wiedzę o Polsce młodzieży niemieckiej, bo tak naprawdę, mimo bliskiego sąsiedztwa i wielu lat różnej, wspólnej historii, wielu rzeczy o sobie nie wiemy. To wy właśnie wykreujecie obraz Polski, polskiej szkoły, polskiego ucznia. Przyda się też trochę własnej odpowiedzialności za dobrą atmosferę spędzanego wspólnie czasu. Uczeń w trakcie trwania wymiany promuje sobą polską rodzinę, szkołę, miasto i kraj.

 1. Jaki jest koszt udziału w wymianie szkolnej?

Koszt pobytu tygodniowego w Niemczech składa się z ceny biletu przejazdu w dwie strony i ceny ubezpieczenia, co wynosi ok. 500zl. Z reguły zabieramy dla rodziny goszczącej drobny prezent z Polski (np. polskie specjały). Koszt wyżywienia pokrywa każdorazowo rodzina goszcząca. Przy wyjazdach na całodniowe wycieczki uczniowie otrzymują z domu suchy prowiant. W Polsce uczniowie uczestniczą we wszystkich imprezach oraz wycieczkach z uczniami niemieckimi.

 1. Czy wymiana jest wspierana finansowo?

Tak. Organizacja wymiany uczniowskiej między naszymi dwoma szkołami od lat wspierana jest głównie przez Deutsch-Polnisches Jugendwerk czyli Polsko- Niemiecką Współpracę Młodzieży. Ta organizacja zajmuje się dofinansowaniem przejazdów do Niemiec oraz umożliwia przeprowadzenie programu wymiany w Polsce. Dzięki temu wsparciu można opłacić środki transportu, bilety do muzeów, przewodników i imprezy, w których uczestniczą polscy i niemieccy uczniowie.

 1. Jaki jest program wymiany?

Program w Niemczech i w Polsce jest wielowątkowy i urozmaicony. Oto przykładowe punkty programu:

W Niemczech

 • poznanie niemieckiej szkoły, uczestnictwo w zajęciach lekcyjnych
 • zwiedzanie Kamp-Lintfort, poznanie historii i współczesnego oblicza miasta
 • zwiedzanie muzeów (Kloster Kamp, Haus des Bergmanns, Grafschafter Museum im Moerser Schloss)
 • całodniowa wycieczka do Kolonii
 • trochę rekreacji – do atrakcji należy całodniowy pobyt w wesołym miasteczku Movi Park. Niekiedy chodzimy też na kręgle…
 • wizyta w ratuszu i spotkanie z burmistrzem
 • wycieczka do pobliskich miast Moers i Xanten lub Duisburga
 • spotkania w szkole urządzane przez uczniów i opiekunów na powitanie i pożegnanie

W Polsce

 • zwiedzanie miasta
 • wycieczka całodniowa do Krakowa: zwiedzanie Zamku Królewskiego na Wawelu, Podziemi Rynku lub Collegium Maius Uniwersytetu Jagiellońskiego
 • zwiedzanie obozu Auschwitz-Birkenau
 • wycieczka w Beskidy, do Pszczyny lub Łubowic
 • zwiedzanie Muzeum Śląskiego w Katowicach lub Zabytkowej Kopalni Srebra w Tarnowskich Górach  
 • spotkanie powitalne i pożegnalne w szkole
 • warsztaty w Muzeum Miejskim i zwiedzanie Muzeum Ognia w Żorach
 • popołudniowe spotkania uczniów
 1. W jakim terminie odbywa się wymiana?

W ostatnich latach jeździliśmy do Niemiec końcem września, a niemieccy goście przyjeżdżali do nas na wiosnę. Terminy te ustalane są oczywiście z uwzględnieniem kalendarza szkolnego w Niemczech i w Polsce.

 1. Co robić w wypadku jakiegoś problemu?

Z każdym problemem dotyczącym programu, nieoczekiwanych nieporozumień lub stanu zdrowia należy zgłaszać się do opiekunów wymiany. Zarówno uczniowie, jak i rodzice, znają numery telefonów opiekunów. Każdy zgłaszany problem jest niezwłocznie rozwiązywany.

 1. Na czym polega przygotowanie do udziału w wymianie?

Zainteresowani uczniowie zgłaszają się do swoich nauczycielek języka niemieckiego. Przed wyjazdem odbywają się spotkania z opiekunami, w trakcie których omawiany jest przydział partnerów, przedstawiamy i tworzymy program oraz przygotowujemy się do wspólnego projektu. Organizujemy również spotkanie informacyjne dla rodziców. W czasie trwania wymiany rodzice uczniów goszczących są odpowiedzialni za bezpieczeństwo partnera wymiany. Rodzice włączają się do realizowanego programu. Na spotkaniach w szkole uczniowie otrzymują wszelkie dodatkowe informacje.

 1. Czym podróżujemy?

Podróżujemy liniami lotniczymi Wizzair z Pyrzowic do Dortmundu, z lotniska w Dortmundzie do Kamp-Lintfort jedziemy autokarem. Cała podróż trwa ok. 6 godzin. W Kamp-Lintfort czekają na nas rodziny, po przyjeździe na miejsce mamy czas na wypoczynek po podróży.

 1. Co musimy zabrać ze sobą?

Każdy udając się w podróż do Niemiec musi zabrać koniecznie jakiś dowód tożsamości: paszport lub dowód osobisty (legitymacja szkolna nie jest dowodem tożsamości!). Należy też wziąć odpowiednią odzież, tzn. coś ciepłego i przeciwdeszczowego oraz wygodne obuwie. Warto mieć też ze sobą trochę pieniędzy na drobne wydatki.

 1. Jaki jest cel tej wymiany?

Nadrzędnym celem wymiany jest zbliżenie się młodzieży polskiej i niemieckiej przez poznanie się na płaszczyźnie rodzinnej i szkolnej. Wymiana umożliwia przełamywanie stereotypów, poznanie i zrozumienie własnych mentalności, dokładając w ten sposób swoją cegiełkę w budowaniu wspólnej, silnej i pokojowej Europy. Wymiana ta powinna zamieniać niechęć w sympatię i szacunek dla odmienności kulturowej innego narodu, a jednocześnie umożliwia doskonalenie umiejętności językowych w autentycznych sytuacjach życiowych.