Aktualności

Wymiana młodzieży z Kamp-Lintfort


 
Wymiana młodzieży z Kamp-Lintfort

Od 17. do 23. marca 11 uczennic wraz z nauczycielkami Natalią Kadlof i Anitą Walą wzięło udział w wymianie młodzieży w Georg-Forster-Gymnasium w Kamp-Lintfort – mieście partnerskim Żor. Uczennice były zakwaterowane w rodzinach, przez co miały okazję do poznania kultury i zwyczajów przyjaciół oraz zdobycia potrzebnych umiejętności porozumiewania się w języku obcym. Wspólnie z nauczycielami z Niemiec: Jörgiem Meschendörfer, Iriną Müller i Rente Seidel jak i niemieckimi partnerami w wymianie zwiedziły Kamp-Lintfort i okoliczne miasta.

Nazajutrz po pierwszym spotkaniu w piątkowy wieczór uczestniczki wymiany zwiedziły i poznały bogatą historię Kloster-Kamp wraz z wystawą zorganizowaną z okazji 900-lecia klasztoru i zabytkową wieżę kopalni miasta Kamp-Lintfort.

Podczas fotograficznego safari po mieście i ogrodach klasztoru polsko-niemiecka grupa zgromadziła „artystycznym spojrzeniem” materiały do kolaży, które został wykorzystane w pracy projektowej na temat „900 lat Kloster Kamp – 19 lat partnerstwa miast Kamp-Lintfort – Żory”. Poznając historię Kloster-Kamp i partnerstwa z perspektywy własnego europejskiego życia codziennego uczennice uzyskały odpowiedź na pytania, jakie jest znaczenie klasztoru od 900 lat oraz partnerstwa miast od 19 lat: To spotkania i wymiany ponad granicami.

W kolejnych dniach młodzież zwiedziła Xanten wraz z muzeum rzymskim i parkiem archeologicznym, miasto Moers, Oberhausen, gdzie odwiedziła wystawę „Kruchy raj”/“The Fragile Paradise” przedstawiającą piękno przyrody i wpływ człowieka na środowisko. Uczennice były w zabytkowej kopalni węgla kamiennego „Zeche Zollverein” w Essen oraz poznały i podziwiały zabytki Kolonii.

Wieczory przebiegały pod znakiem międzynarodowych spotkań wraz z gośćmi z Delft/Holandii przebywającymi w tym samym czasie na wymianie szkolnej w Georg-Forster-Gymnasium Kamp-Lintfort. Młodzież spędziła niezapomniane chwile na kręgielni, oraz spotkaniach integracyjnych przy rozmowach, wspólnym jedzeniu, śpiewach i tańcach.

Z niecierpliwością czekamy na kolejne polsko-niemieckie spotkanie młodzieży w Żorach.
Wymiana uzyskała dofinansowanie Polsko – Niemieckiej Współpracy Młodzieży