Aktualności

Wycieczka do Zakładu Karnego w Jastrzębiu Szerokiej już za nami
Wycieczka do Zakładu Karnego w Jastrzębiu Szerokiej już za nami.

W dniu 04.11.22 klasy 2B, 2A i 3B odwiedziły Zakład Karny w Jastrzębiu-Szerokiej.

Celem wycieczki było zapoznanie się z pracą służby więziennej oraz zwiedzenie więzienia. Wycieczka odbyła się w ramach realizacji projektu dofinansowanego ze środków Unii Europejskiej „Kompetentne szkoły – poprawa jakości kształcenia ogólnego na obszarze miasta Żory” realizowany w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020 (Europejski Fundusz Społeczny) dla osi priorytetowej: XI. Wzmocnienie potencjału edukacyjnego dla działania: 11.1. Ograniczenie przedwczesnego kończenia nauki szkolnej oraz zapewnienie równego dostępu do dobrej jakości edukacji elementarnej, kształcenia podstawowego i średniego dla poddziałania: 11.1.4. Poprawa efektywności kształcenia ogólnego – konkurs

Na samym początku zostaliśmy wylegitymowani oraz przeszliśmy przez bramki kontrolę. Później udaliśmy się do sali konferencyjnej, gdzie Pan Porucznik opowiadał nam o funkcjonowaniu więzienia. Zakład ten należy do zakładów półotwartych, czyli umożliwia skazanym w pewnym stopniu pełnić role społeczne oraz charakteryzuje się mniejszym stopniem izolacji. Mieliśmy okazję zobaczyć i przetestować na sobie wszystkie środki przymusu np. kajdanki, kaftany bezpieczeństwa, pałki służbowe. Dowiedzieliśmy się również wielu ciekawych informacji m.in. jak wygląda codzienne życie więźniów, jakie mają posiłki i zadania oraz za jakie czyny trafia się do więzienia. Następnie zostaliśmy oprowadzeni po celach więziennych, świetlicy, spacerniaku. Na sam koniec zrobiliśmy grupowe zdjęcie, które zamieszczamy łącznie z naszą relacją. Wycieczka ta była naprawdę interesująca a zawody związane ze służbą więzienną będą przez nas w przyszłości brane pod uwagę – wspomina uczennica z klasy 2B

Organizator: wycieczki: Joanna Krupa