Aktualności, Projekt

„Przedsiębiorczość drogą do sukcesu”- II Edycja już za nami


18 maja 2018 r. w Kinie na Starówce w Żorach, odbyło się kolejne spotkanie „Przedsiębiorczość droga do sukcesu”, którego organizatorem był Zespół Szkół Nr 2 im. ks. prof. Józefa Tischnera. Impreza odbywała się pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Żory oraz Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. W spotkaniu uczestniczyli między innymi: Pan Waldemar Socha Prezydenta Miasta Żory, Pani Bożena Dąbrowska Naczelnik Wydziału Edukacji Urzędu Miasta Żory, Pan Stanisław Ratajczyk Dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury w Żorach, Pan Andrzej Zabiegliński Wiceprezes Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, Pan Arkadiusz Tomaszewski Prezes Zarządu Nowe Miasto Żory Sp. z o.o, Pan dr Władysław Świątek Dyrektor Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Rybniku, Pani Renata Bartecka Dyrektor Banku Zachodniego WBK Żory, Pani Irena Ficek Dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy, Pan dr inż. Tomasz Zieliński dziekan Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach wydział zamiejscowy w Rybniku, Pan dr Aleksander Wolski Dziekan Górnośląskiej Wyższej Szkoły Handlowej w Żorach, Pan dr hab. Bernard Witek z Politechniki Śląskiej w Gliwicach, Pani Beata Kopczyńska Rzecznik Prasowego Rejonu Województwa Śląskiego ZUS Rybnik oraz opiekunowie wraz z uczniami: Gimnazjum nr 1 z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Karola Miarki, Gimnazjum nr 2 im. Wojciecha Korfantego, Gimnazjum nr 3 im. Kuronia, Gimnazjum nr 5 im. Jana Pawła II, Gimnazjum nr 6 im. Polskich Olimpijczyków, a także Publiczne Gimnazjum z Suszca.

Gościem specjalnym spotkania był Pan Krzysztof Korwin-Piotrowski polski reżyser i scenarzysta.

Prelekcje wygłosili między innymi: Pan Andrzej Zabiegliński nt: „Dobry adres – KSSENON” nawiązując do srok, jako ptaków o upadkach i wzniesieniach oraz dążeniu do postawionych sobie celów. Dyrektor ZUS oddział w Rybniku dyrektor Władysław Świątek mówił w swej prelekcji o przyszłości i wiedzy jaką powinien posiadać każdy człowiek wkraczający w dorosłość.

Po krótkiej przerwie został przeprowadzony wywiad z gościem specjalnym Panem Krzysztofem Korwin- Piotrkowskim na temat jak można połączyć pasję z życiem zawodowym. Młodzież miała możliwość zapoznania się z jego twórczością: Warszawa Jana Nowaka-Jeziorańskiego, Gliwickie lata Tadeusza Różewicza, Z Gliwic do Paryża — Wojtek Pszoniak, Oskarowe kostiumy Barbary Ptak, Kinderlager Pogrzebin.
 
Na zakończenie spotkania młodzież Zespołu Szkół Nr 2 im. ks. prof. J. Tischnera, która wróciła z praktyk z Anglii realizowanych w ramach projektu pod tytułem „Nowe doświadczenia moją przyszłością” dofinansowanego ze środków Unii Europejskiej POWER VET Wiedza Edukacja i Rozwój podzieliła się swoim doświadczeniem.

Spotkanie było lekcją wiedzy, młodzi ludzie usłyszeli o tym, że warto się kształcić oraz jakimi powinni być pracownikami, czego mogą oczekiwać po żorskim rynku pracy, czego oczekują od nich pracodawcy. Młodzież miała możliwość wysłuchania najlepszych praktyków – podsumowuje pomysłodawczyni spotkania Joanna Krupa.

Szkoła otrzymała status szkoły „Dobrej praktyki” w ramach konkursu Szkoła Zawodowa Najwyższej Jakości” Tytuł praktyki: „Przedsiębiorczość drogą do sukcesu”- w obszarze współpraca szkoły z otoczeniem.