Aktualności

Polsko – Niemiecka wymiana młodzieży Żory – Kamp – LintfortPOLSKO – NIEMIECKA WYMIANA MŁODZIEŻY ŻORY – KAMP-LINTFORT

PROJEKT „Historia, migracje i życie na Górnym Śląsku” / „Geschichte, Migration und Leben in Oberschlesien”

19 ROK WSPÓŁPRACY SZKÓŁ

 

W poniedziałek 15 kwietnia uczniowie i nauczyciele Tischnera z pozytywnym nastawieniem przywitali uczennice oraz towarzyszących nauczycieli: dr Renate Seidel i Jörga Meschendörfera z zaprzyjaźnionej szkoły Georg-Forster-Gymnasium der Stadt Kamp-Lintfort. Każdy miał niewielkie obawy przed realizacją projektu, ale cel był jeden – poznanie nowych ludzi oraz dobra zabawa! Tak rozpoczęła się polsko – niemiecka wymiana uczniów, która trwa już 19 rok.

Tygodniowy pobyt obfitował w liczne atrakcje i wycieczki, zwiedzanie Krakowa, Katowic, Rybnika oraz Miejsca Pamięci i Muzeum Auschwitz-Birkenau. Młodzież doskonaliła umiejętności komunikacyjne i społeczne na zajęciach w języku angielskim i niemieckim oraz warsztatach plastycznych na temat: „Tolerancja i migracje”.

Goście z Niemiec mieli okazję zapoznać się z historią, tradycjami i kulturą Górnego Śląska, a samo miasto Żory zwiedzili oprowadzani przez naszych uczniów. Integracji służył wspólnie spędzony czas na kręgielni i w escape roomach, takie zajęcia łączą w sobie zabawę, emocje, edukację i zaangażowanie w realizację wspólnego celu.

Uczniowie sami są współautorami programu przygotowując różne prezentacje oraz dokumentując przebieg wymiany w formie filmu. Wieloletnie doświadczenia pozwalają zaobserwować większą motywację uczniów do nauki języków obcych, otwartość na inne kultury i swobodę w kontaktach z obcokrajowcami. Te projekty są szkołą tolerancji, świadomego i pozbawionego kompleksów współżycia w zjednoczonej Europie.

Młodzież bardzo pozytywnie oceniła przedsięwzięcia realizowane podczas wymiany, wyciągając wnioski: spotkanie zakończyło się sukcesem!

Koordynatorkami wymiany były: Anita Wala, Małgorzata Łuczak i Natalia Kadlof.

Realizacja projektu była możliwa dzięki finansowemu wsparciu organizacji Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży i merytorycznej pomocy Dyrektor Szkoły, którym organizatorzy składają serdeczne podziękowania. W przyszłym roku planowana jest rewizyta – uczniowie już z niecierpliwością wyczekują na ponowne spotkanie z kolegami i koleżankami w Kamp-Lintfort.