Aktualności, Projekt, Wymiana

Młodzież z Kamp-Lintfort w Tischnerze


Zakończyła się czternasta polsko – niemiecka wymiana młodzieży Zespołu Szkół Nr 2 im. ks. prof. J. Tischnera w Żorach z Georg-Forster-Gymnasium Miasta Kamp-Lintfort pn. „Nasza wielokulturowa europejska tożsamość”. W wymianie uczestniczyło 13 uczniów z Polski oraz 13 uczniów z Niemiec. Opiekę nad grupą niemiecką sprawowali nauczyciele: dr Renate Seidel i Irina Müller, a nad grupą polską Anita Wala.


Goście z Kamp-Lintfort poznali nasz region, uczestniczyli w wielu spotkaniu integracyjnych, zapoznali się z polskim systemem nauczania. W ramach programu zorganizowano wycieczkę do Krakowa, gdzie uczestnicy zwiedzali Wzgórze Wawelskie, Stare Miasto oraz Muzeum Sztuki Współczesnej i do Oświęcimia, gdzie zwiedzili były niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny i zagłady Muzeum Auschwitz-Birkenau.


Grupa wzięła także udział w warsztatach w Muzeum Miasta Żory na tematy „Śląsk w Średniowieczu” i „Nasza Tożsamość” oraz w zajęciach językowych „Job requirements and cases of discrimination in the modern job market“. W ramach projektu uczniowie przedstawiali rodzinne miasto z punktu widzenia młodego europejczyka, zwracając uwagę na jego atrakcyjność. Młodzież odwiedziła również „Muzeum Śląskie” i centrum Katowic, poznała stolicę Śląska oraz jego historię i bogate tradycje.


Podczas wymiany uczniowie wraz z opiekunami zostali uroczyście przyjęci w Urzędzie Miasta Żory. Goście otrzymali drobne upominki. Pani Anna Ujma wyraziła radość z powodu kontynuacji wymiany szkolnej i życzyła powodzenia w dalszej realizacji projektu. Spotkanie zakończyło się pamiątkowym zdjęciem. 

Organizatorzy zadbali również o ciekawe zajęcia rekreacyjno-sportowe. Młodzież odwiedziła Jumpcity w Katowicach oraz spędziła słoneczną niedzielę w Ustroniu, udając się szlakiem górskim na Czantorię. To spotkanie było idealną możliwością do sprawdzenia swoich umiejętności językowych, przełamania barier i uprzedzeń oraz do poznania po prostu nowych przyjaciół.
Dużą atrakcją wymiany jest bogaty program zwiedzania i zajęcia rekreacyjne, uczniowie sami są współautorami programu przygotowując różne prezentacje oraz dokumentując przebieg wymiany w formie filmu. Wieloletnie doświadczenia pozwalają zaobserwować większą motywację uczniów do nauki języków obcych, otwartość na świat, ogładę i swobodę w kontaktach z obcokrajowcami. Te projekty są szkołą tolerancji, świadomego i pozbawionego kompleksów współżycia w jednoczącej się Europie.
Podsumowując, można by powtórzyć za uczestnikami wymiany alles dobrze, a raczej alles bardzo dobrze. Projekt pozwolił zacieśnić kontakty i zapewnił wiele niezapomnianych wrażeń.

Wymiana uzyskała dofinansowanie Polsko – Niemieckiej Współpracy Młodzieży.