Aktualności

Droga do sukcesu z Tischnerem

W dniu 7 kwietnia 2017 roku odbyło się w Żorach spotkanie „Przedsiębiorczość drogą do sukcesu”, którego organizatorem był Zespół Szkół Nr 2 im. ks. prof. Józefa Tischnera przy współpracy z Wydziałem Edukacji Urzędu Miasta Żory oraz Miejskim Ośrodkiem Kultury w Żorach.

            Celem spotkania było uświadomienie młodym ludziom  jak ważne jest poznanie  własnych talentów, mocnych stron, hierarchii wartości i jak wyzwolenie potencjału wewnętrznego ma wpływ na życie osobiste i zawodowe człowieka.

Spotkanie skierowane było głównie do szkół gimnazjalnych.

 Ciekawe prelekcje w tym dniu  wygłosili:  pan Andrzej Zabiegliński wiceprezes Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej,  pani Gabriela Król prezes Żorskiej Izby Gospodarczej, pan dr Bartłomiej Gabryś pracownik  Uniwersytetu Ekonomicznego, pan Michał Zółw Key Account Manager Firma HeznerTansport- Spedycja,  pan Bartosz Smołka prezes PPUH Thermodom Sp.z.o.o oraz pani Ewa Kałus sekretarka w Zespole Szkół nr 2 im. ks. prof. Józefa Tischnera.

Zaproszonymi gośćmi byli także:  pani Anna Ujma doradca Prezydenta Miasta Żory, pan dr Piotr Hanus z Uniwersytetu  Ekonomicznego w Katowicach, pan doc. dr inż. Bernard Witek z Politechniki Śląskiej w Gliwicach, pan dr Władysław Świątek dyrektor ZUS Oddział w  Rybniku,  pani Ewa Gajda dyrektor Oddziału ING Bank w Żorach, dyrektor regionalny BZ WBK grupa Santander Janusz Fitner, dyrektor Oddziału  BZ WBK grupa Santander w Żorach Renata Bartecka, doradca premium BZ WBK grupa Santander w Żorach pani Monika Towścik, pan Wacław Tomecki Prezes Zarządu  Banku Spółdzielczego w Żorach, pani   Małgorzata Celebańska zastępca dyrektora Powiatowego Urzędu Pracy ,  pani Adelajda Piekarczyk kierownik Pośrednictwa Pracy Powiatowego Urzędu Pracy w Żorach,  pani Joanna Kowalkowska dyrektor Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej w Żorach i pani Agnieszka Zwyrtek doradca zawodowy tejże poradni oraz  pani Marta Żyłowska specjalista od HR

Spotkanie rozpoczęła dyrektor Zespołu Szkół Nr 2 pani Janina Satława, życząc młodzieży przede wszystkim dobrych  życiowych wyborów.

 Inicjatorka  wydarzenia, pani Joanna Krupa podkreśliła w swojej wypowiedzi, że współpraca z instytucjami, których przedstawiciele gościli w tym dniu w Tischnerze oraz praca nauczycieli i uczniów przyniosła dużo sukcesów szkole m. in: zostaliśmy laureatami ogólnopolskiego konkursu na najaktywniejszą szkołę ponadgimnazjalną w programie Otwarta Firma, otrzymaliśmy liczne certyfikaty  m.in. certyfikat innowacyjna szkoła zawodowa na rynku pracy oraz certyfikat szkoła przedsiębiorczości, mamy też wśród nas nauczyciela, który uzyskał tytuł Przyjaciela Żorskiej Izby Gospodarczej. Zdobyliśmy brązową oznakę w rankingu Perspektywy, uzyskaliśmy IX miejsce wśród szkół logistycznych w Polsce.

 Dzisiaj  mogę  Państwu podziękować, że Państwa drzwi były zawsze  dla nas otwarte –mówiła Joanna Krupa, zwracając się do zaproszonych gości – przedstawicieli partnerskich instytucji. Droga młodzieży szkół gimnazjalnych to dzisiejsze spotkanie  będzie na pewno ważną lekcją dla Was , usłyszycie dzisiaj o tym,  że należy się kształcić, usłyszycie jakimi powinniście być pracownikami, czego od siebie wymagać, czego oczekują od Was pracodawcy, ale wybór należy do Was, sami wybierzecie drogę kariery zawodowej. Jesteście przed pierwszym wyborem zawodowym liceum czy technikum. Życzę Wam zatem trafnych wyborów w życiu nie tylko zawodowym, ale i osobistym, uczenia się od najlepszych praktyków, którzy są wśród nas, a dzisiaj owocnego spotkania w gronie tak zacnych Gości – kontynuowała.

Przed zgromadzonymi wystąpili też uczniowie Tischnera, którzy podzielili się doświadczeniami zdobytymi podczas praktyk zawodowych we Włoszech, realizowanych ze  środków  Unii  Europejskiej  w  ramach programu Erasmus plus Akcja KA1 Mobilność edukacyjna; Mobilność osób uczących się i kadry w ramach kształcenia zawodowego – „Nowe doświadczenia moją przyszłością”.

 

  Całą imprezę uświetniły występy artystyczne utalentowanej młodzieży:  Simony Sendery, Bartłomieja Tetli, Grzegorza Bocza, a także Wiktora Łądki, Aleksandry  Domin i  Pauliny Hanusek.