Aktualności, Projekt

Ateny – projekt Erasmus+ „Ready, Steady, Work!”


Od 5 marca do 10 marca 2018 r. młodzież Zespołu Szkół nr 2 w Żorach przebywała w Atenach w Grecji. Wizyta robocza była ostatnim etapem realizowanego przez szkołę projektu Erasmus+ „Ready, Steady, Work!”

W realizowanym przez Zespół Szkół Nr 2 od 2016 roku projekcie biorą udział szkoły z Chorwacji, Hiszpanii, Luksemburga i Grecji. Młodzi ludzie poznają się, dzielą własnym doświadczeniem i uczą się wzajemnego poszanowania oraz tolerancji wobec różnic i odmienności kulturowych.

Tym razem czwórka uczniów wraz z opiekunkami, brała udział w pracach projektowych, realizowanych w formie warsztatów kształtujących i doskonalących kompetencje zawodowe i językowe w Atenach. Tematem przewodnim zajęć przeprowadzonych w greckiej szkole były „Umiejętności komunikacyjne”, umiejętności pracownika, niezwykle pożądane przez pracodawców.

Żorscy uczniowie oraz  ich międzynarodowi koledzy poznawali zasady dotyczące efektywnej komunikacji, zarówno werbalnej, jak i niewerbalnej, odkrywali tajniki mowy ciała, doskonalili umiejętności budowania pozytywnych relacji w kontaktach z komisją kwalifikacyjną.

Nauczycielki Zespołu Szkół Nr 2 w Żorach, Anna Jakubus oraz Izabela Ogierman, prowadziły lekcje otwarte, w której wzięła udział cała społeczność międzynarodowa, zaproszeni dyrektorzy szkół w Atenach, nauczyciele oraz przedstawiciele organizacji edukacyjnych. W trakcie zajęć zrealizowany został temat „CV oraz list motywacyjny, czyli autoprezentacja na papierze”. Prezentacja zasad skutecznego życiorysu oraz wzorowego listu motywacyjnego została uzupełniona o praktyczne warsztaty doskonalące umiejętność wykonania Europass CV online przy wykorzystaniu pracowni komputerowych oraz Internetu.

Podczas tygodniowego pobytu w Grecji żorzanie poznali historię kraju, zwyczaje jego mieszkańców, bogate dziedzictwo kulturowe regionu, zasmakowali kuchni śródziemnomorskiej. Goszczeni przez greckie rodziny mieli możliwość nawiązywania bliższych relacji i przyjaźni. Wraz z całą grupą międzynarodową uczniowie odwiedzili kilka instytucji i organizacji, których myślą przewodnią było wsparcie młodych ludzi, dając im możliwość skonfrontowania oczekiwań oraz wymagań na rynku pracy.


Weronika G. – uczestniczka wymiany, tak opisuje swoje wrażenia po powrocie do Żor:

Nasz pierwszy dzień w Atenach rozpoczęliśmy apelem na placu przed szkołą. Poznaliśmy zwyczaj tamtejszej szkoły. Bowiem po powitaniu przez dyrektora Greccy uczniowie zwykli się modlić przed rozpoczęciem lekcji. Po apelu udaliśmy się do klas naszych przyjaciół, aby zobaczyć, w jaki sposób przebiegają zajęcia w greckiej szkole. Mimo obcego języka, wszyscy wiedzieliśmy co oznacza liczba Pi. koła, trójkąty i kwadraty. Wszystko to wydawało się takie samo, jak na naszej geometrii! Następnie udaliśmy się do szkolnej auli na zajęcia warsztatowe. Wszyscy uczestnicy programu brali czynny udział w zajęciach. Poznaliśmy tajniki dobrej prezentacji nas samych przy ubieganiu się o przyszłą pracę. 

Drugi dzień rozpoczęliśmy tak, jak pierwszy. Jednak po apelu od razu ruszyliśmy do działania na auli szkolnej. Koncentrowaliśmy się na osiąganiu naszych wizji, celów oraz dobrych relacji z ludźmi. Pracowaliśmy tak do godziny 11:00. Następnie udaliśmy się do EOPPEP. Jest to międzynarodowa organizacja zajmująca się kwalifikacją oraz doradztwem zawodowym, wspomagając ludzi młodych w swych planach i osiąganiu wymarzonej kariery. Po krótkim wykładzie dobraliśmy się w grupy różnych narodowości. Opracowywaliśmy cechy swoich partnerów, a następnie we współpracy z nauczycielami i pozostałymi grupami wybieraliśmy poszczególne umiejętności, dostosowując je do zawodów, jakimi moglibyśmy się zajmować z przytoczonymi umiejętnościami. Z naszym językiem było coraz lepiej, nawet do Polaków zwracaliśmy się po angielsku. Czuliśmy się jak jedna, wielka rodzina…


Swoje odczucia na temat udziału w projekcie wyraził także Marceli:

Dzień trzeci od pierwszej chwili otwarcia oczu zapowiadał się dobrze. Po zjedzeniu śniadania wraz z nowo poznanym kolegą wybraliśmy się na warsztaty. Następnie odbyła się długo wyczekiwana przez nas wycieczka do starożytnego miasta położonego na wysokim wzgórzu w Grecji, mianowicie na Akropol. Pogoda była idealna na zwiedzanie, dużo słońca oraz bezchmurne niebo. Dowiedzieliśmy się wiele ciekawych rzeczy na temat tak zwanego „górnego miasta”. W muzeum nieopodal oglądaliśmy odzyskane fragmenty figur Bogów Greckich a także poznaliśmy ich historie. Cały wyjazd to niezapomniane przeze mnie przeżycie, był to mój pierwszy i na pewno nie ostatni taki wyjazd !

Agnieszka pisze:

Poranek 8 marca zaczął się pięknie. Promyki słońca dały mi pozytywną energię, która jest bardzo ważna na sam początek dnia. Po obfitym śniadaniu udałam się z Mariną, goszczącą mnie, do szkoły. Domy były wysokie, białe z balkonami. Obok nich znajdowało się wiele drzew z cytrynami oraz mandarynkami. Patrząc na wprost można było zauważyć niesamowity widok wysokich gór. Po dotarciu na miejsce zaczęły się zajęcia grupowe dotyczące tego, co tak naprawdę każdy z nas chce robić w życiu. Została przedstawiona prezentacja przez p. Ogierman oraz p. Jakubus. Następnie na komputerach opracowywaliśmy własne CV. Było to bardzo przydatne doświadczenie dla mnie. Dzięki temu wzbogaciłam się w większą wiedzę, która na pewno będzie mi potrzebna za parę lat. Po południu udaliśmy się na Uniwersytet Biura Kariery w Pireusie.

 Przyjaciele których poznałam,  jak i rodzina Mariny na zawsze pozostaną w mojej pamięci. Warto chociaż raz w życiu przeżyć taka przygodę. Jestem bardzo zadowolona z całego pobytu w Grecji.


Ostatni dzień w Grecji relacjonuje Weronika J. :

Wszyscy uczestnicy projektu wraz z nauczycielami, którzy czuwali nad nami przez cały czas, wyruszyli do miasta położonego na półwyspie Peloponez – Napflio. Gdy przybyliśmy na miejsce mieliśmy okazję zwiedzić Twierdzę Palamidi. Później delektowaliśmy się czasem wolnym, który przeznaczyliśmy na rozkoszowanie się urokiem Greckiego morza, zajadając się pysznymi lodami, śmiejąc się z żartów, śpiewając piosenki oraz grając na gitarze. Po powrocie do Aten wróciliśmy do domów goszczących.

Myślę, że nikt z nas nie zapomni tego wspaniałego czasu, który razem spędziliśmy.

 

Ostatni wyjazd projektu ”Ready! Steady! Work” jest planowany na przełomie czerwca i lipca. Tym razem nauczyciele „Tischnera” polecą do Chorwacji. Jak zapowiada Anna Jakubus – koordynator projektu, będzie to niewątpliwie okazja do ponownego spotkania oraz podsumowania i ewaluacji projektu.

Izabela Ogierman