Your address will show here +12 34 56 78
Aktualności, Projekt

Uczniowie Tischnera kolejny raz wyjechali na staże zawodowe na Węgry w ramach projektu Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój pn. „Inwestuję w siebie, inwestuję w przyszłość – V edycja staży”, który realizuje Żorska Izba Gospodarcza. 14 uczniów kształcących się w zawodach technika hotelarstwa, obsługi ruchu turystycznego, logistyki, obsługi portów i terminali oraz fototechnik odbyło w październiku 3-tygodniowe praktyki w węgierskich przedsiębiorstwa w Budapeszcie i Szentendre.

Główne cele projektu to
:
  • Wspieranie uczestników/czek działań szkoleniowych w zdobywaniu i wykorzystywaniu wiedzy, umiejętności i kwalifikacji w nowym środowisku zawodowym, aby ułatwiać im dalszy rozwój osobisty.
  • Umożliwienie uczestnikom/czkom poznania środowiska zawodowego, organizacji i kultury pracy w innym kraju, zachęcanie do otwartości i współpracy, wspieranie zdolności adaptacyjnych oraz uwrażliwienie na różnice mentalne i kulturowe.

Praktyki za granicą poszerzyły umiejętności językowe uczniów, niezbędne do wykonywania pracy w zawodzie. Zdobyte doświadczenie w zagranicznych firmach pozwoliło uczniom poszerzyć wiedzę i umiejętności z zakresu organizacji i techniki pracy. W perspektywie ułatwi to przyszłym pracownikom odnalezienie się na współczesnym rynku pracy i umożliwi znalezienie atrakcyjnej oferty zarówno w Polsce jak i UE. Uczniowie po odbyciu staży uzyskają również certyfikat Europass Mobilność – potwierdzający poziom wiedzy, umiejętności i zdobyte kwalifikacje. Dzięki uczestniczeniu w stażach zagranicznych uczniowie stali się bardziej mobilni na europejskim rynku pracy, zwiększyło to również stopień przejrzystości i uznawalności kwalifikacji i kompetencji przyszłych absolwentów szkoły. W czasie pobytu w Szentendre uczniowie wraz z opiekunami realizowali program kulturowy. W pierwszy weekend zwiedzili Parlament i Zamek Królewski w Budapeszcie oraz zażyli kąpieli w gorących wodach termalnych. W kolejną sobotę odwiedzili Wyszehrad – dawną stolicę Królestwa Węgier i cytadelę na wzgórzu z piękną panoramą na dolinę Dunaju, następnie udali się do równie urokliwego i jednego z najstarszych miast nad Dunajem – Ostrzyhomu, gdzie zwiedzili największą na Węgrzech bazylikę św. Wojciecha. Ostatnią niedzielę pobytu spędzili w Budapeszcie snując się po klimatycznych uliczkach, obejrzeli Wielką Synagogę, a dodatkową atrakcją był rejs statkiem po Dunaju z przewodnikiem w języku angielskim, w czasie którego innej perspektywy mogli podziwić najpiękniejsze zabytki stolicy Węgier. Udział w takim projekcie to niewątpliwie ciekawe doświadczenie, możliwość nawiązania nowych międzynarodowych przyjaźni oraz okazja do poznania życia codziennego i kultury rodzimych mieszkańców.

Aktualności

W dniach 13-19 listopada 2017 roku nasza szkoła uczestniczy w dziesiątym jubileuszowym Światowym Tygodniu Przedsiębiorczości, obchodzonym jednocześnie w 160 krajach świata. Pomysłodawcami Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości są: były premier Wielkiej Brytanii, Gordon Brown, brytyjska rządowo-biznesowa organizacja Make Your Mark oraz amerykańska Fundacja Kauffmana.
Celem Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości jest stworzenie środowiska społecznego, które aktywnie wspiera przedsiębiorcze postawy i inicjatywy młodych ludzi.

Szkoła uczestnicząca w programie:
  • tworzy sprzyjającą atmosferę dla współpracy z przedstawicielami życia gospodarczego w regionie,
  • buduje pozytywne relacje z lokalnym biznesem,
  • umożliwia młodzieży bezpośredni kontakt z praktykami biznesu,
  • przygotowuje uczniów do aktywnego i świadomego uczestnictwa w życiu gospodarczym,
  • pomaga młodym ludziom rozwijać przedsiębiorcze zachowania w miejscu zamieszkania,
  • przybliża podstawowe zasady podejmowania działalności gospodarczej,
  • umożliwia uczniom poznanie specyfiki lokalnego rynku pracy,
  • przygotowuje uczniów do wejścia na rynek pracy,
  • pomaga młodym ludziom związać ich przyszłość z rodzinną miejscowością.

Aktualności

My też tam byliśmy- wykład rektorski Rafała Sonika – Mistrza Świata w Rajdzie Dakar na Uniwersytecie Ekonomicznym w Rybniku

-Ahhh… co to był za dzień. Wtorek 7 listopada, dzień jak każdy inny ale dla klasy 1 e okazał się wyjątkowy. Rybnicki wydział Biznesu, Finansów i Administracji Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach obchodził swoje święto. Udaliśmy się do Rybnika by wspólnie z innymi szkołami i gośćmi honorowymi wysłuchać wykładu rektorskiego Rafała Sonika pt.: „Pasja a biznes” pierwszego Polaka, który indywidualnie wygrał Rajd Dakar oraz przedsiębiorcy. Opowiedział nam między innymi jak wygląda rajd od „kuchni”, jak zaczął swoją przygodę z quadami czy narciarstwem, jak przyczynił się do wprowadzenia McDonald’s, czy British Petroleum  do Polski. Wszyscy zgromadzeni słuchali konferencji Pana Rafała z zaciekawieniem,  potem mogliśmy zadać mu każde nurtujące nas pytanie,  poprosić o autograf czy zrobić sobie selfie – wspominają uczniowie I e.

A tak o tym wydarzeniu pisały media: